To urządzenia przeznaczone zarówno do przemysłu, gastronomii, jak też domów jednorodzinnych. Przy ich stosowaniu woda może pochodzić zarówno z sieci wodociągowej, jak też studni. Woda po filtracji za pomocą kolumn węglowych jest wykorzystywana głównie do celów spożywczych, oczyszczania wód przemysłowych i ścieków, remediacji wody gruntowej, a także wspomagania procesów produkcji.

Co można zyskać dzięki zastosowaniu kolumny węglowej?

  • poprawia smak, zapach oraz barwę wody
  • usuwa metale ciężkie, chlor, pestycydy, związki chemiczne
  • eliminuje związki organiczne, hummusy oraz fenole

O węglu aktywnym

Węgiel aktywny to porowate ciało stałe. Jest produkowany w kilku postaciach, między innymi: granulek, proszku, wytłoczki. Jest wytwarzany z materiałów o dużej zawartości węglowej. Do głównych materiałów można zaliczyć: skorupy orzechów, drewno, torf, węgiel brunatny, antracytowy, bitumiczny.

Jak działają kolumny węglowe?

Kolumny i filtry z węglem aktywnym mają za zadanie poprawę właściwości organoleptycznych wody: smaku, zapachu, barwy. Woda wpływa do kolumny filtracyjnej i przepływa przez złoże. Węgiel aktywny pochłania rozpuszczone w wodzie substancje organiczne, metale ciężkie, chlor oraz wiele innych. Następnie woda trafia do głowicy sterującej i jest rozprowadzana do poszczególnych urządzeń lub pomieszczeń.

Filtry stosowane do użytku domowego zazwyczaj zawierają węgiel aktywny w formie granulek lub sproszkowanych bloków węglowych. Drugi rodzaj ma większy współczynnik usuwania zanieczyszczeń z wody. Istnieją dwa czynniki mające szczególny wpływ na filtrację wody. Pierwszym z nich jest ilość węgla. Im więcej go w filtrze tym lepiej. Drugi to czas kontaktu wody ze złożem.