Woda, nawet ta pochodząca z sieci rurociągowej, może być zanieczyszczona, mieć brzydki kolor, nieładnie pachnieć i smakować. Na szczęście, możemy poprawić jej jakość za pomocą urządzeń filtracyjnych.

Oczyszczanie wody – najważniejszy cel

Filtry montuje się na rurze z zimną wodą, przed urządzeniami centralnymi. Mają one postać zazwyczaj przezroczystych plastikowych pojemników, w których umiejscowione są wkłady. Wkłady są wymienne i produkowane z wielu rodzajów materiałów. Działanie mają jedno: oczyszczają i uzdatniają wodę. W instalacji domowej zaleca się stosowanie następujących wkładów w urządzeniach filtracyjnych:

  • wkład węglowy
  • wkład mechaniczny
  • wkład odżelaziający
  • wkłady antybakteryjny
  • wkład zmiękczający wodę

Jaki wkład filtracyjny zastosować?

Z wszelkich ciał stałych nierozpuszczanych (czyli: piasku, żwiru, gleby, zmaterializowanej rdzy, kawałków instalacji hydraulicznej) wodę oczyści wkład mechaniczny. Pozostałe wkłady oczyszczą wodę z wielu związków chemicznych, które nie są widoczne gołym okiem. Wkład węglowy usunie chlor i jego pochodne, wkład odżelaziający z żelaza i manganu, wkład antybakteryjny z bakterii, wkład zmiękczający z jonów wapnia i magnezu. Za pomocą różnych wkładów filtracyjnych poprawimy jakość wody: jej smak, zapach i barwę.