Czerpanie wody ze studni głębinowych niesie za sobą ryzyko wprowadzania do systemu kanalizacyjnego wody skażonej bakteriologicznie, nasyconej metalami ciężkimi lub związkami żelaza.

Jak filtrować wodę?

Uzdatnianie wody wiąże się z zastosowaniem różnych urządzeń z zamontowanymi filtrami wychwytującymi stałe zanieczyszczenia lub użycie lamp bakteriobójczych przy skażeniach drobnoustrojami.

Można również stosować takie urządzenie jak stacja wielofunkcyjna, która kompleksowo czyści i uzdatnia wodę poprzez jej filtrowanie i regulację stopnia twardości.

Lampa bakteriobójcza i odżelaziacz wody mogą być z powodzeniem stosowane w niedużych gospodarstwach domowych. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na montaż w piwnicach, przy głównym ujęciu wody, a same korzyści płynące z picia czystej, nieskażonej wody zrekompensują wydatek finansowy.

Lampa bakteriobójcza, wydzielając silne promieniowanie UV niszczy wszelkie groźne dla zdrowia bakterie i wirusy, nie zmieniając przy tym składu chemicznego wody. Jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Za jej pomocą można odkażać również inne produkty spożywcze. Jest bardzo prosta w obsłudze i serwisowaniu.

Innym urządzeniem równie przydatnym w uzdatnianiu wody jest odżelaziacz wody

Woda płynąca metalowymi rurami, powoduje ich korodowanie, w związku z czym nabywa czasami brunatnego koloru. Jest to osad, konsystencji piasku, który należy wyeliminować z wody do picia za pomocą odpowiednich filtrów.

Odżelaziacz wody posiada takie filtry, ale jego głównym zadaniem jest napowietrzenie wody, dzięki czemu związki żelaza zbijają się w większe kawałki i nie mają szans przeniknąć do dalszej części kanalizacji.