Twarda woda należy do głównych przyczyn powstawania osadów na spodach urządzeń sanitarnych. Doprowadza ona również do niszczenia instalacji grzewczych oraz elementów armatury łazienkowej, a także urządzeń AGD, na przykład w postaci pralek, czajników elektrycznych czy podgrzewaczy. Twarda woda może znacząco przyczynić się do zwiększenia kosztów eksploatacyjnych tego typu sprzętu. Dlatego tak ważne jest zmiękczanie wody. Ma to szczególne znacznie zwłaszcza w przypadku w gospodarstwach domowych lub przemysłowych, ponieważ woda jest w nich doprowadzana do wielu urządzeń.

Skąd zjawisko twardej wody?

Woda staje się twarda w wyniku rozpuszczenia w niej soli wapnia, magnezu oraz innych metali. Wyróżnia się wodę twardą węglanową, powstająca w wyniku obecności węglanów magnezu lub wapnia. Twardość tę usunąć można poprzez zagotowanie wody. Drugim rodzajem jest woda niewęglanowa, która powstaje w wyniku obecności siarczanów, chlorków, krzemianów czy azotanów. Pozbyć można się ich jedynie stosując odpowiedni zmiękczacz wody. Jego działanie jest fizykochemiczne i opiera się na zastosowaniu tzw. wymieniaczy jonowych lub jonitów. Posiadają one zdolność wymiany jonów znajdujących się w roztworze z jonami własnymi.

Więcej o zmiękczaczach wody znajdziesz na https://www.klarsan.pl/dom/zmiekczacze-wody/

Zmiękczacze wody pozwalają na odnotowanie wielu korzyści

Takie rozwiązanie wpływa przede wszystkim na zwiększenie oszczędności w budżecie domowym. Wynika to głównie ze znacznie mniejsze zużycia środków myjących oraz piorących, czyli rozmaitych kosmetyków, mydeł, żelów pod prysznic i szamponów, a także płynów i proszków do prania czy płukania. W ten sposób zapewnić można również większą żywotność sprzętu AGD, który jest znacznie mniej narażony na występowanie awarii. Dodatkową zaletą jest fakt, że miękka woda nie wysusza ludzkiej skóry w takim stopniu jak twarda i jest o wiele smaczniejsza.