Przydomowe systemy kanalizacyjne ulegają często zanieczyszczeniu bakteriologicznemu. W większości przypadków jest to spowodowane nieodpowiednim zabezpieczeniem studni bądź  nieszczelnością tych systemów. Jeżeli woda pitna zostanie skażona przez bakterię Escherichia coli czyli pałeczkę okrężnicy, salmonellę czy też paciorkowce, to skutki mogą być bardzo nieprzyjemne.

Pałeczka okrężnicy może spowodować zatrucie pokarmowe, zapalenie pęcherza, cewki moczowej a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u noworodków, oraz sepsę czyli zapalenie otrzewnej. Z reguły towarzyszą jej inne zanieczyszczenia w postaci wirusów i grzybów. Brak odpowiedniego uzdatniania wody pitnej w gospodarstwie domowym, które posiada szambo czy dół chłonny, może być przyczyną naprawdę poważnych zachorowań.

W takim przypadku powinno się stosować lampy bakteriobójcze, które emitują promieniowanie UVC niszczące mikroorganizmy i zapobiegają ich namnażaniu. Jest to bardzo skuteczne i nowoczesne rozwiązanie. Lampa UVC jest prosta w obsłudze i nie przedawkuje się promieniowania. Należy tylko dobrać jej parametry odpowiednio dla wody, która ma być dezynfekowana. Lampy UV nie zmieniają smaku zdezynfekowanej wody ani jej innych właściwości. Niszczą tylko zarazki. Dlatego też należy pamiętać, że do całkowitego uzdatniania wody potrzebny jest jeszcze system usuwający inne zanieczyszczenia.