Uzdatnianie wody. Ile osób tak naprawdę wie o tym, jakimi metodami uzyskuje się wodę zdatną do picia? Każdy wie, że nie powinno się pić zanieczyszczonej, gdyż to grozi zatruciem, chorobą bądź nawet śmiercią. W związku z tym proces uzdatniania wody jest bardzo ważne.

Powiedzmy więc parę słów na temat różnych systemów, metod, dzięki którym mamy co pić. Warto o tym wiedzieć, gdyż bez wody nie moglibyśmy żyć. Do najbardziej popularnych należy między innymi odwrócona osmoza – w przeciwieństwie do osmozy spontanicznej tę trzeba wywołać sztucznie. Jest to bardzo efektywna metoda, gdyż wykorzystuje się ją na przykład w procesie odsalania wody morskiej. Generalnie polega ona na tym, że w wodzie dochodzi do rozdzielenia roztworów o różnym stężeniu – dzięki temu można pozbyć się niepożądanych substancji.

Odżelaziacz wody wykorzystuje się w procesie odżelaziania, czyli usunięcia z wody niechcianych związków żelaza bądź manganu (wtedy mamy do czynienia z odmanganianiem wody). Lampy bakteriobójcze są ciekawe o tyle, że dzięki swojemu promieniowaniu dezaktywują na stałe wirusy i bakterie, które mogą występować w wodzie, a które byłyby niebezpieczne dla zdrowia czy nawet życia każdego przeciętnego człowieka.