Wydaje Ci się, że woda płynąca z Twojego kranu nie jest najlepszej jakości? Chcesz ją oczyścić, ale nie wiesz, jaki filtr sprawdzi się najlepiej? Zacznij od zlecenia analizy wody?

Jakie są rodzaje analizy wody?

Analiza wody polega na kompleksowym zbadaniu jej składu chemicznego, określeniu stanu fizycznego i tego, jak bardzo jest on daleki od normy. Oprócz tego można zlecić analizę bakteriologiczną. Ta ostatnia jest szczególnie istotna w przypadku posiadania wody czerpanej ze studni. Woda z własnego ujęcia może zawierać różne mikroorganizmy, w tym wirusy i bakterie. Są one odpowiedzialne za różne choroby, czasami bardzo ciężkie do przejścia. W najlepszym przypadku mogą powodować bóle brzucha.

Badanie wody można zlecić w zakładzie sanepidu lub prywatnym laboratorium. Jedną z firm, która się tym zajmuje jest Klarsan. Więcej informacji na temat oferty można znaleźć tutaj: https://www.klarsan.pl/uslugi/analiza-wody/ . Ceny analizy wody są uzależnione od jej rodzaju. Badanie cieczy pod względem chemicznym i fizycznym to koszt od 50 do 100 złotych w zależności od placówki.

Do czego potrzebne są wyniki analizy?

Wyniki analizy wody są niezwykle istotne przy wyborze odpowiedniego urządzenia filtrującego wodę. W niektórych przypadkach wystarcza na przykład filtr mechaniczny, w innych sprawa jest bardziej skomplikowana i niezbędny okazuje się montaż stacji zawierających zmiękczacze, odmanganiacze i lampy bakteriobójcze. Jeżeli wyniki wykażą, że w wodzie znajduje się kilka problemów związanych z wodą najlepiej poprosić o rade specjalistę z branży uzdatniania wody.