
System ultrafiltracji – po co i dla kogo?
Jeśli woda z kranu nie odpowiada nam pod względem smaku i zapachu, często szukamy alternatyw. Wiele osób sięga po wodę butelkowaną, jednak już wcale nie należy do rzadkości montaż filtra kuchennego. Jedną z propozycji, obok systemów odwróconej osmozy, są systemy ultrafiltracji. Kiedy się sprawdzą najlepiej? Dla kogo są przeznaczone?
Systemy ultrafiltracji należą do filtrów kuchennych, które do swojego działania wykorzystują proces membranowy. W tym przypadku zastosowana została membrana ultrafiltracyjna, której dokładność to zazwyczaj 0,1 mikrona. To oznacza, że przez jej porowatą powierzchnię przeciskają się wszystkie cząsteczki mniejsze niż 0,1 mikrona, natomiast pozostają większe od tej wartości.
Ultrafiltracja jest procesem, który najlepiej sprawdza się w przypadku wody mało zanieczyszczonej lub średnio zanieczyszczonej. Tej techniki oczyszczania wody powinni raczej unikać właściciele wody bardzo zanieczyszczonej, o wysokim stopniu twardości. Duża ilość zanieczyszczeń doprowadza do szybkiego zużycia membrany, a jej częsta wymiana realnie nie jest opłacalna.
W związku z tym ultrafiltracja najlepiej sprawdza się:
- W małych mieszkaniach, w blokach
- W gospodarstwach domowych, które już posiadają system uzdatniania wody na cały dom, ale chciałyby podszlifować jakość wody pitnej
Sam etap uzdatniania wody na membranie ultrafiltracyjnej najczęściej poprzedzany jest innymi etapami oczyszczania wody. Przed ultrafiltracją woda powinna być przede wszystkim oczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych. Połączenie membrany ultrafiltracyjnej z wkładem węglowym daje z kolei bardzo dobre efekty pod względem przywracania wodzie właściwego smaku i zapachu.
Ultrafiltracja ma kilka szczególnych zalet:
- Nie powoduje odrzutu wody do kanalizacji
- Nie potrzebuje zbiornika na magazynowanie wody
- Nie usuwa z wody naturalnie występujących w niej minerałów
Zwłaszcza ta ostatnia wymieniona cecha ma szczególne znaczenie przy wyborze filtra kuchennego dla osób, które nie ufają mineralizatorom. Systemy ultrafiltracji znajdują więc bardzo często swoje miejsce w kuchniach osób, które chcą podnieść jakość smaku i zapachu bez utraty minerałów.
Jaką ultrafiltrację wybrać?
Co prawda systemy ultrafiltracji nie są tak popularne i rozpowszechnione, jak systemy odwróconej osmozy, jednak na rynku i tak znajdziemy dość sporo propozycji. Spośród nich wyróżnia się jedna, która pojawiła się na sklepowych półkach stosunkowo niedawno – Ecoperla Slimline POU.
Ecoperla Slimline POU jest już kolejnym produktem z serii Ecoperla Slimline, jednak pierwszym filtrem kuchennym stworzonym przy współpracy marki Ecoperla z Erie. Choć konstrukcja produktu i etapy filtracji są bardzo proste, to projektanci zadbali o to, aby to urządzenie wcale nie było banalne i przewidywalne.
Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne sprawiają, że użytkowanie jest niezwykle wygodne, a filtr przyjazny użytkownikowi nawet już na etapie montażu. Poniżej szczegółowa lista wprowadzonych innowacji, które zachwycają i przechylają szalę na rzecz zakupu Ecoperla Slimline POU.
- Powierzchnia wkładów filtracyjnych – wkłady filtracyjne dedykowane Ecoperla Slimline POU mają naprawdę dużą powierzchnię filtracyjną. Dzięki temu woda ma dłuższy kontakt z materiałem filtracyjnym i jest dokładniej oczyszczana. W dodatku wkładów nie trzeba wymieniać co pół roku (jak to ma miejsce przy standardowych), a wystarczy to zrobić raz na rok.
- Szczelność wkładów filtracyjnych – każdy element wkładów filtracyjnych został tak bardzo do siebie dopasowany, że nie ma mowy o jakimkolwiek braku szczelności. To się przekłada na jeszcze większe bezpieczeństwo filtracji wody oraz higienę.
- Blokada obrotowa – ten mechanizm przyczynia się do bardzo łatwej i w pełni przyjaznej użytkownikowi wymiany wkładów. Wystarczy jednym ruchem wyinstalować stare wkłady z urządzenia, a w ich miejsce założyć nieużywane. Cały proces trwa krótką chwilę i nie jest obciążony żadnymi dodatkowymi czynnościami.
- Automatyczny zawór zwrotny – dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba zakręcać dopływu wody do urządzenia przed każdym serwisem. To ogromna oszczędność czasu.
- Montaż oparty o szybkozłącza – montaż konstrukcji opartej o szybkozłącza znacznie przyspiesza cały proces instalacji. Ponadto to doskonała ochrona przed występowaniem wycieków.
- Wnętrze wylewki – wnętrze wylewki zostało pokryte plastikową wkładką, która skutecznie zapobiega kontaktowi wody z metalowymi częściami
- Pobór wody z kranika – cała surowa woda jest oczyszczana i w takiej formie dostarczana użytkownikowi za pośrednictwem wylewki dołączonej do zestawu. Pobór wody jest naprawdę szybki, a więc nie trzeba długo czekać, by napełnić całą szklankę
- Instrukcja obsługi – do zestawu dołączono bardzo szczegółową instrukcję obsługi dodatkowo wzbogaconą o ilustracje. Z nią proces montażu przebiegnie naprawdę szybko i bezproblemowo
- Zawartość zestawu – o łatwości montażu pomyślano również w kwestii akcesoriów. Wszystkie dołączono do zestawu, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie szukać i kombinować
Jak uzyskać smaczną wodę z Ecoperla Slimline POU?
Na sam koniec należy jeszcze powiedzieć o rzeczy najważniejszej, czyli o tym, w jaki sposób Ecoperla Slimline POU właściwie uzdatnia wodę.
Filtracja opiera się na trzech prostych etapach
- Wkładzie wstępnym o dokładności 5 mikronów
- Wkładzie z prasowanego węgla aktywnego
- Wkładzie z membraną ultrafiltracyjną o dokładności 0,1 mikrona
Kiedy surowa woda trafia do urządzenia, w pierwszej kolejności pozbawiana jest cząstek mechanicznych. Te mogłyby uszkadzać pozostałe wkłady filtracyjne i skracać ich żywotność. Na wkładzie z węglem aktywnym usuwane są zanieczyszczenia chemiczne pogarszające właściwości organoleptyczne wody. Ponadto woda jest doczyszczana z substancji stałych. Ostatni etap to już membrana ultrafiltracyjna, dzięki której z wody usuwane są niektóre rodzaje metali ciężkich, wirusy, bakterie, cysty, etc.
Szklanka wody pełna smaku!
Ecoperla Slimline POU jest tak małym filtrem, że z pewnością znajdzie swoje miejsce w wielu kuchniach, nawet tych o bardzo skromnym metrażu. To bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób na wodę smaczną tak samo, jak woda sprzedawana w butelkach. Pokochacie ją za wydajność, ale i za trwałość. Warto wziąć ją pod uwagę, jeśli tylko pozwalają na to parametry wody.
2 KOMENTARZE
Szukam odpowiedniego filtra do kuchni, ale nie zalezy mi na odwróconej osmozie, ponieważ mam juz zmiękczacz. Taki system wydaje się być idealny wręcz dla mnie. W dodatku z tego co widzę, zajmuje niewiele miejsca w kuchni
Przekonałam męża do filtra kuchennego właśnie dzięki temu modelowi 🙂 Upierał się, że mamy wodę z wodociągu, która jest niezłej jakości, a przy osmozie marnuje się więcej wody. A tu proszę, system filtruje wodę na bieżąco, oczyszcza ze zbędnych zanieczyszczeń, jest mały i tani 🙂 Super.