Picie wina w niektórych krajach jest codziennością. W takich państwach jak Francja czy Portugalia, wino pije się do obiadu, do kolacji, jak i siedząc wieczorem na kanapie oglądając film. Dla wielu ludzi wino jest czymś powszechnie dostępnym, jednak ludzie ci nie zdają sobie sprawy, jak długi i skomplikowany jest proces produkcji wina. Jednym z etapów produkcji wina bardzo często jest odwrócona osmoza.

Nie tylko woda

Pewnie wiele osób zdziwił fakt, że odwrócona osmoza wykorzystywana jest przy produkcji wina. Jest to proces, który kojarzony jest raczej tylko ze zwykłą wodą. Mniej zaskakujące jest, że odwrócona osmoza służy do uzyskiwania wody butelkowanej, czy często do oczyszczania wody, która leci z kranu. Okazuje się jednak, że producenci wina również bardzo wysoko cenią odwróconą osmozę.

Nie sposób jest uniknąć przedostawania się do wina zanieczyszczeń. Proces produkcji wina jest na tyle długi i skomplikowany, że zawsze gdzieś po drodze zanieczyszczenia mają szansę przedostać się do wina. Dlatego właśnie odwrócona osmoza jest tak ważna również w winiarstwie. Pozwala ona na pozbycie się wszystkiego co sprawia, że wino jest zanieczyszczone. W tym przypadku odwrócona osmoza poprawia również smak wina.