Żelazo i mangan to jedne z najczęstszych problemów dotyczących własnych ujęć wody. Potwierdza to wiele badań i statystyk przeprowadzanych na terenie całego kraju. Co zrobić, jeśli analiza wody wykaże właśnie takie przekroczenia?
Większość właścicieli zażelazionej i zamanganionej wody wie, w czym leży problem już na pierwszy rzut oka. Obie substancje dają dość często o sobie znać poprzez zmianę smaku i zapachu wody, rdzawe zacieki na armaturze, przebarwienia na pranych tkaninach.
Mimo to zawsze należy przeprowadzić kompleksowe badanie wody. Warto sprawdzić, z jakimi dokładnie przekroczeniami mamy do czynienia, czy nie pojawiły się żadne inne problemy oraz jakie dokładnie woda ma parametry. Ta wiedza przydaje się chociażby przy doborze odpowiedniej metody uzdatniania wody.
Jaką metodę odżelaziania i odmanganiania wybrać?
Branża uzdatniania wody zna kilka sposobów na pozbycie się żelaza i manganu z wody. Jednym z najbardziej docenianych i rozpowszechnionych jest jednak odżelazianie i odmanganianie na złożu katalitycznym ze wstępnym napowietrzaniem wody.
Taki efekt można osiągnąć na dwa sposoby. Przy wodze mocno zanieczyszczonej i dużym zużyciu polecane są układy składające się z trzech elementów: zwężki napowietrzającej, hydroforu ocynkowanego oraz urządzenia filtracyjnego w całości wypełnionego złożem katalitycznym.
Drugi sposób sprawdzi się przy mniejszym zużyciu wody oraz mniejszych przekroczeniach i odczynie pH nie mniejszym niż 7,5. To doskonała metoda, jeśli nie ma miejsca na dużą stację lub w gospodarstwie domowym już pracuje hydrofor membranowy. O czym dokładnie mowa?
Mówimy tu o odżelaziaczu i odmanganiaczu z komorą sprężonego powietrza, który cały proces napowietrzania i odfiltrowania zanieczyszczeń przeprowadza wewnątrz butli ciśnieniowej.
Jednym z właśnie takich urządzeń jest nowość od polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Oxytower.
Ecoperla Oxytower – wyróżnia się na tle innych!
Ecoperla Oxytower to kolejna nowość od polskiej marki Ecoperla. Doskonale dopełnia ofertę odżelaziaczy i odmanganiaczy, a jednocześnie jest pierwszym urządzeniem działającym w taki sposób. Obecnie dostępny jest jedynie w wariancie z 75 litrami złoża filtracyjnego.
Urządzeń podobnych Ecoperla Oxytower wciąż jest niewiele na rynku. Tym, co go wyróżnia na tle konkurencji z pewnością jest jakość oraz niskie koszty eksploatacji. Produkt powstaje w renomowanych fabrykach położonych na terenie Europy oraz Stanów Zjednoczonych.
Oto najważniejsze cechy konstrukcyjne!
Niezawodna głowica sterująca
Za produkcję zaworu sterującego odpowiada firma Clack. Jest to bardzo znane przedsiębiorstwo, którego wyroby doceniane są na całym świecie.
Zaproponowana głowica sterująca charakteryzuje się doskonałym wykonaniem i dopieszczeniem najdrobniejszych szczegółów. Komponent można bez problemu serwisować w razie wystąpienia takiej konieczności.
Zawór jest niezwykle wygodny podczas normalnego użytkowania. Projektanci docenili go za niezwykłą łatwość obsługi, sterowanie mikroprocesorowe, dodatkowe zasilanie z baterii litowej oraz podświetlany ekran. Istnieje możliwość uruchomienia diagnostyki pracy zaworu oraz historii pracy.
Katalityczne złoże Birm
Ecoperla postawiła na pewne rozwiązania i jako materiał filtracyjny wybrała znane i cenione na całym świecie złoże Birm. Jest to granulowany materiał doceniany za swoją wydajność i trwałość. Nie rozpuszcza się podczas eksploatacji, działa w szerokim zakresie temperatur, a w dodatku bardzo powoli wytraca swoje właściwości w porównaniu z podobnymi złożami filtracyjnymi.
Ecoperla Smart System
O niskie koszty eksploatacji dba Ecoperla Smart System. Jest to specjalny system ustawień głowicy sterującej stworzony przez ekspertów marki Ecoperla. Dzięki niemu jest mniejsza szansa na zaistnienie awarii, złoże nie zużyje się przedwcześnie, a na regenerację będą pobierane minimalne konieczne ilości wody.
10 lat gwarancji na Ecoperla Oxytower
Ecoperla Oxytower, podobnie jak inne stacje z serii Tower, jest objęty 10-letnim okresem gwarancyjnym! To bardzo korzystne warunki, które warto wziąć pod uwagę jako kolejną zaletę!
Jak właściwie działa Ecoperla Oxytower?
Ecoperla Oxytower usuwa z wody aż trzy zanieczyszczenia jednocześnie. Siarkowodór jest likwidowany już na etapie napowietrzania, natomiast żelazo i mangan są usuwane na etapie złoża katalitycznego.
Kiedy surowa woda wpływa do urządzenia, najpierw natrafia na poduszkę sprężonego powietrza. Tam jest wzbogacana w tlen, który pomaga w wytrącaniu się żelaza i manganu z wody w formie nierozpuszczalnych cząsteczek.
Po wstępnej aeracji woda jest kierowana na złoże katalityczne. Jego zadaniem jest przede wszystkim przyspieszenie reakcji między tlenem, a manganem i żelazem. Po wytrąceniu cząsteczki pozostają na złożu, a użytkownik otrzymuje czystą wodę.
Skuteczny, a przy tym zajmuje mało miejsca
Te dwie wymienione wyżej, to tylko niewielki ułamek zalet odżelaziacza i odmanganiacza wody z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower. To urządzenie może z powodzeniem sprawdzić się w wielu domach. Może pomoże w wyeliminowaniu problemów i Tobie?
Problem z siarkowodorem jest w stanie rozwiązać tylko napowietrzanie wody! Miałem tę nieprzyjemność walczyć z tym problemem. Ale jest to do obejścia, jesli zamontuje się dobrą stację.