Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody to doskonałe rozwiązanie, jeżeli w wodzie znajduje się kilka problemów. Filtry tego typu usuwają je jednocześnie zapewniając czystą wodę gotową do bezpośredniego użytkowania. Są to urządzenia stworzone z myślą o pracy w różnych gałęziach przemysłu, a także w gospodarstwach domowych, gdzie głównym źródłem wody użytkowej jest studnia.

Twardość wody

Twardość wody wynika z obecności związków wapnia i magnezu w wodzie. Twarda woda jest jednym z najczęściej występujących problemów w Polsce. Wysoki stopień twardości może wywołać wiele problemów i znacznie pogorszyć standardy codziennego życia. Twarda woda powoduje znaczne straty energii.

Mangan

Mangan w wodach podziemnych najczęściej występuje w formie rozpuszczalnej. Jest trudny do usunięcia i wymaga specjalnych procesów filtracyjnych. Najczęściej wysokie stężenie tej substancji towarzyszy wysokiemu stężeniu żelaza w wodzie. Wytrącając się tworzy twardy, czarny osad. Ma wpływ na zmianę zapachu wody.

Żelazo

Żelazo jest pierwiastkiem, który bardzo często występuje w wodach podziemnych. Jego duże stężenie może prowadzić do zmiany barwy, smaku i zapachu wody. Żelazo wytrącające się z wody tworzy osad, który negatywnie wpływa na instalacje wodociągowe, urządzenia mające styczność z wodą.

Barwa wody

Barwa wody jest bardzo istotnym parametrem świadczącym o jakości wody. Zmiana barwy wody może wynikać z obecności soli: żelaza, manganu, siarki, siarkowodoru, substancji organicznych, planktonu. Woda o odmienionej barwie jest niechętnie użytkowana i uznawana za zanieczyszczoną, a więc nienadającą się do zastosowania.

Jak działają stacje wielofunkcyjne?

Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody działają na podobnej zasadzie, co zmiękczacze wody. Urządzenie należy podłączyć do instalacji wodnej. Woda wpływa do zbiornika ze specjalnie dobraną mieszanką złoża filtracyjnego.  Tam zatrzymywane są wszelkie zanieczyszczenia. Następnie czysta woda kierowana jest do głowicy sterującej i rozprowadzana do poszczególnych urządzeń lub pomieszczeń. Złoże regenerowane jest za pomocą soli regeneracyjnej.

Przed zakupem stacji wielofunkcyjnej

Przed zakupem wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody warto przeprowadzić analizę wody. To właśnie dzięki wynikom tego badania można dowiedzieć się, jakie problemy występują w wodzie oraz jak  je skutecznie zwalczać.