Uzdatnianie wody (filtracja wody) oparta na systemie odwróconej osmozy w swoim działaniu wykorzystuje specjalną półprzepuszczalną membranę, przepuszcza ona jedynie czyste cząsteczki wody, tym samym zatrzymuje wszelkie rodzaje zanieczyszczeń. Proces oparty jest na użyciu odpowiedniej siły, pcha ona wodę przez membranę. Domowe filtry do wody oparte na odwróconej osmozie siłę tę pobierają z ciśnienia wody w kranie.

Filtracja wody oparta na odwróconej osmozy jest wyższa, gdy zastosujemy osobną pompę do filtra. Odwrócona osmoza z pompą zmniejsza odrzut wody do kanalizacji – więcej wody jest w stanie przecisnąć się przez pory membrany i trafić do wylewki.

Uzdatnianie wody przy pomocy systemu osmotycznego może być alternatywą dla kupowania wody mineralnej. Dzięki temu można zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy i ograniczyć wizyty w sklepie.

Osmotyczne filtry do wody chronią przed bakteriami i wirusami.

Membrana osmotyczna, która jest sercem systemu odwróconej osmozy zatrzymuje aż dziewięćdziesiąt dziewięć procent  bakterii i wirusów. By poprawić ten wynik można  jeszcze odwróconą osmozę doposażyć w lampę UV. Woda jest tak czysta, że PZH rekomenduje ją do przygotowania posiłków dla dzieci i niemowląt.