Nadmiar żelaza najczęściej spotykany jest w wodach podziemnych, czyli w cieczy pochodzącej na przykład ze studni. Jego wysokie stężenie spowodowane jest wietrzeniem lub rozpuszczaniem się niektórych skał. W związku z tym częściowo pochodzi z rozkładu całkowicie naturalnych substancji organicznych.

Po uzyskaniu potwierdzenia, że woda wymaga przeprowadzenia procesu odżelaziania, konieczny jest wybór odpowiedniego sposobu na pozbycie się niechcianej, choć naturalnej domieszki w wodzie. Na rynku dostępne są rozmaite, skuteczne odżelaziacze wody.

Żelazo trzeba usuwać z wody

Usuwanie żelaza jest konieczne, ponieważ jego obecność w wodzie może się wiązać występowaniem wielu negatywnych cech organoleptycznych. Za najbardziej uciążliwy uznać można przede wszystkim niezbyt przyjemny, charakterystyczny zapach oraz specyficzny, żelazisty posmak. Taka woda ma również skłonność do zapychania przewodów wodociągowych oraz urządzeń, ze względu na obecność dużej ilości osadu. Na pranych tkaninach powstają wówczas brązowe plamy, a sanitariaty i naczynia pokrywają się żółtymi nalotami. Wysokie stężenie żelaza ma także niekorzystny wpływ na jakość wyrobów przemysłowych oraz produktów spożywczych. Przyczynia się do rozwoju żelazistych bakterii, które wytwarzają rdzę w rozmaitych instalacjach.

Przeczytaj więcej na https://www.zestudni.pl/odzelaziacze-wody/

Odżelazianie wody – najlepszy sposób na żelazo

Urządzeniem pozwalającym na pozbycie się tego typu problemów jest odżelaziacz wody. W celu usunięcia żelaza wykorzystuje się tzw. złoża katalityczne. Są one materiałami filtracyjnymi, które pozwalają na utlenienie rozpuszczonych substancji żelaza, a także zatrzymanie ich na powierzchni złoża. Do najbardziej skutecznych należą odżelaziacze wody stosowane bezpośrednio z hydroantracytem. Aby złoże tego typu zachowało wszystkie swoje właściwości, cykl pracy filtry wymaga uwzględnienia procesu regeneracji. Przed zastosowaniem hydroforu wodę można napowietrzyć.