Azotany to substancje szkodliwe dla człowieka. Ich spożywanie w diecie oraz z wodą ma zły wpływ na zdrowie. Jeśli zgromadzą się w organizmie, następuje ich przekształcenie w azotyny. Są to niezwykle toksyczne substancje. Warto oczyścić wodę z azotanów. Pozwoli to uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Konsekwencje picia wody z azotanami

Jedną z konsekwencji zbyt dużej ilości azotanów w organizmie są uszkodzenia hemoglobiny. Mogą one doprowadzić do niedotlenienia krwi i organów. To niezwykle niebezpieczne zwłaszcza u dzieci. Zatrucie azotynami związane z transportem tlenu nazywane jest methemoglobinemią. Warto oczyścić wodę z azotanów również z tego względu, że mogą być one odpowiedzialne za niedobór witaminy A. Ona z kolei pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Bierze między innymi udział w syntezie białek. Także osoby z chorą już tarczycą powinny uważać na azotany. Kobiety w ciąży również powinny zwrócić uwagę na ten problem. Azotany są w stanie przenikać przez łożysko do płodu.

Dobry sposób na azotany

Zarówno woda ze studni głębinowej, jak i wodociągowa mogą być zanieczyszczone. Sposobem na ich oczyszczenie jest na przykład stacja polskiej marki Ecoperla Nitratower (https://www.krainawody.pl/701-usuwanie-azotanow-ecoperla-nitratower-l.html ), która filtruje wodę. Pozbawia ją azotanów oraz siarczanów.