Efektywna sterylizacja produktów żywnościowych jest bardzo ważna ze strony producentów, ale też i klientów i konsumentów. Znacząco zwiększa ona bezpieczeństwo żywności, a przy tym w znacznym stopniu zwiększa okres przydatności do spożycia. Świetnie widać to na przykładzie mleka.

Jeśli weźmiemy do ręki butelkę mleka świeżego, to na ogół okres jego przydatności do spożycia będzie wynosił najwyżej kilka tygodni, a często będzie on znacznie krótszy. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeśli spojrzymy na opakowanie mleka oznaczonego symbolem UHT. Proces UHT polega bowiem na bardzo szybkim podgrzaniu mleka do temperatury nawet 150 stopni Celsjusza a później natychmiastowym jego schłodzeniu do temperatury pokojowej. W ramach tego bardzo krótkiego, bo trwającego zaledwie kilka sekund, procesu ginie flora bakteryjna zawarta naturalnie w mleku. Skutki są dość kontrowersyjne, bo choć smak i zapach mleka pozostaje właściwy niezmieniony, a zwiększenie czasu przydatności do spożycia należy ocenić pozytywnie, to wraz z potencjalnie szkodliwymi bakteriami, giną również te dobre, których wpływ na nasz organizm jest bezcenny.

Charakterystyka lampy UV

Dla odmiany, jeśli rozejrzymy się podczas naszej wizyty w sklepie mięsnym, to zobaczymy wiszące w wielu miejscach charakterystyczne, fioletowe oświetlenie generujące promieniowanie UV. Metoda ta bowiem świetnie sprawdza się, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa oferowanego w sklepie mięsa. Równie dobrze wyeliminuje bakterie w wodzie, dlatego też sterylizacja wody ze studni jest taka efektywna.

Na stronie https://www.krainawody.pl/6-lampy-bakteriobojcze znajdziesz więcej informacji o dezynfekcji wody za pomocą lamp UV.