Dzisiaj jak jeszcze nigdy wcześniej popularne stały się odżelaziacze wody. Jest to efektem rosnącej świadomości społeczne. Ludzie po prostu wiedzą doskonale, że żelazo jest szkodliwe i należy go unikać.

Dlaczego odżelaziacz wody jest nam niezbędny?

Rzecz jasna, nie zawsze usuwanie żelaza jest potrzebne. W niektórych gospodarstwach domowych po prostu nie występuje ono w domu. Jeśli jednak się pojawi usuwanie go jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, każdy wie, że metale ciężkie to nic dobrego dla naszego zdrowia. Wiele chorób zaczyna się właśnie od kontaktu z żelazem czy manganem.

Jak się okazuje, kwestie zdrowotne to nie jedyne, które decydują o tym, że odżelaziacze wody są potrzebne. Oprócz tego jest też między innymi kwestia niszczenia armatury łazienkowej. Rzecz w tym, że żelazo zostawia żółte plamy na armaturze, które czasem ciężko domyć. Co więcej, również ubrania, mogą zostać całkowicie zniszczone przez żelazo.

Sprawdzone i chętnie kupowane odżelaziacze wody znajdziesz tu: https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Odzelaziacze/74

Żelazo w wodzie przemysłowej

Jest to oczywiste, że w wodzie, z której korzysta się w gospodarstwie domowym nie może być żelaza. Co jednak z wodą przemysłową? Czy tam jest ono mniejszym problemem? Jak się okazuje niekoniecznie. Żelazo może bowiem prowadzić do zniszczenia sprzętu przemysłowego. Dlatego istnieją nie tylko domowe odżelaziacze wody, ale również odżelaziacze przemysłowe.

Mechanizm działania

Warto zauważyć, że jedne i drugie odżelaziacze działają nieco inaczej. Te domowe wytrącają żelazo w sposób tradycyjny, czyli przy użyciu tlenu. Kolejnym etapem jest zaś zwyczajna filtracja. Jeśli chodzi o przemysłowe odżelaziacze wody nie wykorzystują one w ogóle powietrza. W odżelaziaczach przemysłowych zastosowanie znajduje chlor, który okazuje się być równie skuteczny w wiązaniu żelaza, w efekcie którego jest ono wytrącane. Skuteczność odżelaziaczy bardziej zależy jednak od ich jakości niż od zastosowanego mechanizmu,